Det er et stort behov for å kontrollere utførelse og kvalitetsteste sveising av PE-rør ute på anleggene. Dette er et tema som involverer hele bransjen; entreprenører, rør- og deleprodusenter, rådgivere og ledningseiere. Det er også et sentralt tema i materialgruppa i Norsk Vann.
Temaer: Speilsveising, elektromuffe-sveising, PE100RC, Anboring
Året 2020 snudde hverdagen på hodet. Det som før var helt normalt, ble ikke lenger anbefalt, og til og med ansett som galt. Fra å møtes med et håndtrykk eller klem, måtte vi nå møtes på Teams fra våre hjem. Å være nær eller sosial ble ikke anbefalt, verden var snudd opp-ned og det føltes litt banalt. Alt dette for at det ikke skulle gå pandemisk galt.
Temaer: Hallingtreff, NoDig, PE100RC
Et nitid forarbeid og mange nett-konferanser med leverandøren i Skottland, Die Draw Ltd UK, grunnet korona-situasjonen, ble avsluttet med en vellykket installasjon med den såkalte Die Draw metoden. Installasjonen av en 360 meter lang hovedvannledning ble gjennomført i Kongsberg i begynnelsen av juli.
Asker kommune ønsker å legge vannledninger med rør i rør metoden for å redusere behovet for oppgraving i veier ved framtidige lekkasjer. Dette gjelder både ved etablering av nye boligområder og rehabiliteringsprosjekter i eksisterende boligområder. I denne artikkelen ser vi nærmere på hva du oppnår med denne fremgangsmetoden.
Temaer: Vann og avløp, PE-rør, PE100, rør-i-rør, PE100RC
Polyetylen (PE) har gjennom mange år vært det selvsagte valget for sjøledninger. For å senke røret har det vært vanlig å benytte betongvekter som festes på røret. Synkerørene fra Hallingplast er en videreutvikling der belastningen produseres som en tung kappe utenpå medierøret.
Temaer: Vann og avløp, PE-rør, Sjøledninger, Synkerør, PE100RC
Fra tid til annen får vi spørsmål om hva som er forventet levetid på PE Trykkrør. Det er et høyst aktuelt og godt spørsmål som vi svarer på ut fra vår erfaring. Det er mange faktorer som spiller inn, og i denne artikkelen går vi i dybden – bokstavlig talt. Jeg håper du henger med, for det gjør deg i stand til gjøre egne vurderinger og valg av riktige materialer for tøffe oppdrag.
Temaer: PE100, Trykkbelastning, PE100RC